Nie bądź obojętny - Bezdomność - Ogłoszenia - Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu

Biuletyn Informacji Publicznej

Nie bądź obojętny - Bezdomność

Nie bądź obojętny - mróz zabija 

Kiedy na dworze panują ujemne temperatury wiele osób traci zdrowie lub nawet życie. Ludzie umierają w wyniku nadmiernego wychłodzenia organizmu. Często dochodzi też od odmrożeń kończyn, kończących się ich amputacją. Problem dotyka przede wszystkim osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku. Zagrożenie utraty zdrowia lub życia dotyczy nie tylko osób przebywających na dworze. Niebezpiecznie jest także przebywanie w opuszczonych i nieogrzewanych pomieszczeniach. Widząc osobę narażoną na takie wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni.

Apelujemy do mieszkańców Mazowsza o informowanie o sytuacjach, w których zagrożone jest zdrowie i życie ludzi. Z taką informacją można zadzwonić pod numer 997 albo 112. Funkcjonariusze pomogą dotrzeć osobie potrzebującej do odpowiedniej placówki, w której znajdzie pomoc. Funkcjonariusze będą patrolować miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj.: dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe. W okresie zimowym w szczególny sposób monitorowane są zjawiska przemocy w rodzinie, gdyż ucieczka z domu w tym czasie może mieć tragiczne skutki.

Także alkohol przyczynia się często do tragedii. Nie bądźmy obojętni, pamiętajmy, że alkohol plus mróz i nawet odrobina ludzkiej bezmyślności lub obojętności - zabija. Każdy szybki sygnał do policji o leżącym na mrozie człowieku lub osobie potrzebującej pomocy może zapobiec tragedii.

Policjanci nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego tak ważne jest aby każdy z nas w tym trudnym, zimowym okresie był szczególnie wrażliwy na osoby, które mogą stać się ofiarami mrozu.

Podczas najbliższej zimy na terenie województwa mazowieckiego bezdomni będą mieli do dyspozycji 67 placówek (w tym 25 w Warszawie) dysponujących łącznie 3270 miejscami (1466 w Warszawie, 95 w Radomiu, 42 w Ostrołęce, 69 w Płocku, 45 w Siedlcach, 160 w okolicy Ciechanowa). Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Dodatkowo, wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Pełna lista obiektów, które przyjmują bezdomnych znajduje się poniżej.

Na Mazowszu działa również 28 jadłodajni i punktów żywienia (12 na terenie stolicy), wydających dziennie ok. 5,3 tys. posiłków (ok. 2,6 tys. w Warszawie). W czasie nadchodzącej zimy będą także działały wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej – w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Straż miejska przyjmuje tego typu zapytania pod numerem 986. Pod oba numery zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

W okresie jesienno – zimowym 2011/2012 na terenie garnizonu mazowieckiego odnotowano 13 przypadków śmierci osób w wyniku wychłodzenia organizmu. Należy zaznaczyć, że bardzo często zgon osoby miał ścisły związek z wcześniej wypitym alkoholem.


Warto także zapoznać się z poniższymi informacjami

www.policja.pl/portal/pol/373/74224/www.mazowieckie.pl/portal/pl/971/9069/Pomoc_dla_bezdomnych.htmlSchroniska, noclegownie jadłodajnie oraz punkty pomocy doraźnej dla bezdomnych w województwie mazowieckim
MP3 do pobrania - nagranie Rafał Jeżak

Zespół Prasowy KWP Radom

 

Na terenie powiatu przasnyskiego  funkcjonuje Mazowieckie Centrum Pomocy Bliźniemu

MONAR-MARKOT   Turowo 12  tel. kontaktowy (29) 752 36 98

Placówka  zapewnia  korzystanie   dla 200 osób z noclegu, pełnego  wyżywienia, odzieży, świadczeń zdrowotnych, pomocy socjalnej i prawnej oraz środków  czystości. Aktualnie dysponuje 49 wolnymi miejscami.

Metryczka

Data publikacji : 07.12.2012
Data modyfikacji : 21.11.2014
Podmiot udostępniający informację:
Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Michał Fabrykiewicz
Osoba udostępniająca informację:
Michał Fabrykiewicz Wydział Kryminalny
Osoba modyfikująca informację:
Michał Fabrykiewicz
do góry