bezpieczny rowerzysta - Ogłoszenia - Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu

Biuletyn Informacji Publicznej

bezpieczny rowerzysta

 

KOMUNIKAT

 

         Podczas wakacyjnego wypoczynku każdego dnia na drogach naszego powiatu spotykamy rowerzystów. Zwolennicy jednośladów powinni pamiętać, że oprócz czerpania przyjemności z jazdy należy zwracać uwagę na przepisy.  Dzisiaj kilka porad dotyczących bezpiecznego poruszania się rowerem.

 

Zanim wyruszysz w drogę

-         Sprawdź dokładnie stan techniczny roweru – niesprawny rower może zaszkodzić przede wszystkim Tobie!

-         Sprawdź czy Twój rower ma obowiązkowe wyposażenie – czyli:

-        z przodu - jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej;

-        z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające

-        co najmniej jeden sprawnie działający hamulec;

-        dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

        

Jeszcze raz – pamiętaj o oświetleniu, to nie tylko obowiązkowe wyposażenie roweru, to także szansa, że zostaniemy dostrzeżeni przez kierowcę odpowiednio wcześniej a nie wtedy, gdy jest za późno na hamowanie.

 

-         Kask, mimo że nie jest obowiązkowy, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo urazu podczas kolizji lub upadku z roweru.

-         Warto ubrać się w jasne, odblaskowe kolory, nawet w ładny słoneczny dzień będziemy zdecydowanie lepiej widoczni na drodze.

-         Po zmroku, wieczorem czy w warunkach ograniczonej widoczności przypominamy o kamizelkach odblaskowych.

              

Podczas jazdy rowerem pamiętaj!

-         Nie należy bezgranicznie wierzyć w posiadanie pierwszeństwa przejazdu. Lepiej zachować rozwagę przy przejeżdżaniu przez przejazd dla rowerzystów niż narazić się na obrażenia ciała w kontakcie z pojazdem.

-         Rowerzysta może korzystać z pobocza lub jezdni tylko w razie braku drogi dla rowerów lub rowerów i pieszych.

-         Rowerzysta  jadący drogą przeznaczoną dla rowerzystów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzyści i piesi korzystają z tej strony drogi, którą wskazuje znak

Piesi korzystają z całej szerokości drogi. Rowerzyści mają obowiązek ustąpić miejsca pieszym 

-         Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

-        Opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;

-        Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów.

-         Kierujący rowerem korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

-         Przewozić pasażera na specjalnym siodełku oraz kierować rowerem wieloosobowym może tylko osoba, która ukończyła 17 lat.

-         Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni, jeśli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10 oraz pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającym pojazdom.

-         UWAGA ZMIANA PRZEPISÓW!!! Nowe przepisy pozwalają jechać rowerzyście obok drugiej osoby poruszającej się rowerem, tylko wtedy, gdy nie utrudnia to ruchu innych pojazdów.

-         Nie wjeżdżamy rowerem na przejścia dla pieszych, ale zachowujemy się

na nich jak piesi, zawsze przeprowadzając rower przez jezdnię.

-         Jeżeli rowerzysta musi zawrócić, najlepiej zatrzymać się na poboczu lub w jakiejś zatoce, aby spokojnie ocenić sytuację i wykonać manewr w najbardziej bezpiecznym momencie.

-         Jeżeli inny pojazd zatrzymał się i sygnalizuje zamiar skrętu w lewo, można go ominąć tylko z prawej strony, pod warunkiem , że sytuacja nie dotyczy pojazdu stojącego przed przejściem dla pieszych, by umożliwić im przejście lub oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd kolejowy.

 

 

    Kierującemu rowerem zabrania się:

-        jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach.

-        czepiania się pojazdów.

 

Pamiętaj że Ciebie również dotyczą przepisy dotyczące pierwszeństwa w ruchu drogowym, zmiany pasa, a także sygnalizacji skrętu lub zmiany pasa!

 

 

Każdego roku na terenie naszego powiatu dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych rowerzystów. Alkohol nawet w niewielkiej ilości obniża zdolność koncentracji co może przyczynić się do spowodowania wypadku. Ale to nie jedyna konsekwencja jazdy na rowerze po spożyciu alkoholu. Pijany rowerzysta zatrzymany przez policję, traci prawo jazdy, jeśli je posiada (a nie musi go mieć przy sobie aby je stracić), natomiast bez względu na posiadane uprawnienia jego sprawa trafia do sądu.

 

Wystarczy nawet jedno piwo aby doprowadzić do nieszczęścia!!!

Kierowco! Rowerzysta jest równoprawnym użytkownikiem drogi! Pamiętaj o tym kiedy na drodze spotkasz rowerzystę!

 

W przypadku jakiejkolwiek kolizji z naszym samochodem pamiętaj o tym jak może się to skończyć dla osoby na rowerze. Kiedy np. wyprzedzasz miej na uwadze że zbyt bliskie przejeżdżanie obok rowerzysty może spowodować zachwianie jego równowagi i wypadek.

 

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji mamy kilka porad:

 

-         Nie wyprzedzajcie rowerzysty w odległości kilkunastu centymetrów. Kodeks drogowy mówi o bezpiecznej odległości co najmniej jednego metra.

-         Nie wyprzedzajcie rowerzysty tylko po to, żeby mu zajechać drogę, skręcając po parunastu metrach w prawo, a przy tym jeszcze np. nagle hamując.

-         Nie trąbcie, kiedy znajdujecie się w odległości kilku metrów od roweru, reakcja rowerzysty może się okazać nieprzewidywalna, a kiedy znajdzie się pod kołami – będzie już za późno na zahamowanie.

-         Rowerzysta jadący środkiem jezdni wbrew pozorom może być bardziej bezpiecznym i przewidywalnym uczestnikiem ruchu, niż rowerzysta jadący ciasno przy krawężniku, bo kiedy napotka przed sobą dziurę, rowerzysta jadący tuż przy krawężniku będzie mieć bardzo ograniczone pole manewru i niemal na pewno spowoduje niebezpieczną sytuację. Rowerzysta jadący dalej od pełnego dziur pobocza, ma mniej powodów do nieprzewidywalnych manewrów i więcej miejsca do ich wykonywania.

 

Aby dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie podczas jazdy rowerem odwiedź stronę:

 

Asp. Ewa Śniadowska

KPP Przasnysz

 

Metryczka

Data publikacji : 19.07.2012
Data modyfikacji : 21.11.2014
Podmiot udostępniający informację:
Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Michał Fabrykiewicz
Osoba udostępniająca informację:
Michał Fabrykiewicz Wydział Kryminalny
Osoba modyfikująca informację:
Michał Fabrykiewicz
do góry